בחרו עמוד
להעיר את הענק שבפנים (Awaken The Giant Within)

להעיר את הענק שבפנים (Awaken The Giant Within)

אנתוני רובינס

אנתוני מלמד כיצד לקחת שליטה מיידית על חייך כך שתגיע לפוטנציאל שתמון בתוכך. אנתוני עושה זאת באמצעות הבהרת חשיבות המחשבה החיובית, ומדגים כיצד השליטה של כל אחד מאיתנו על סיטואציות ואמונות יכולה לספק לנו אושר והבנה אמיתית של התשוקה שלנו – ובכך בעצם מתחיל שינוי חיינו. אנתוני רובינס נותן לנו בספר כלים רבים קטנים לשינויים גדולים, מומלץ בחום לעקוב, לרשום וליישם את השיטות.

זמן קריאה מוערך: 15 דקות.

מתי לאחרונה חשבת על שינוי חייך? האם עשית עם זה משהו? יכול להיות שרצית להוריד במשקל, להפסיק לעשן או אולי לקחת יזמות עסקית חדשה.

האם הצלחת להביא את אחד מהשינויים האלו לחייך? אם לא, זה כנראה בגלל איך שעיצבת את התשוקה שלך לשינוי. אולי אמרת "אני רוצה להפסיק לאכול בחוץ" במקום "אני אתחיל לאכול בריא יותר".

טוני רובינס לאורך כל הספר מתעסק בדיוק בשינוי הדברים ה"קטנים" האלו, שעושים את כל השינוי בחיים שלנו. להעיר את הענק שבפנים ידרוש ממך לשנות את התפיסה שלך בנוגע לדברים. בשביל לשנות כל דבר בנוגע לחיים שלך, תצטרך לעשות החלטה ברורה – לאחר מכן, לא משנה אילו קשיים יעלו בדרך, תצטרך לדבוק להחלטה הזו. הדרישה כאן היא שאתה חייב להיות מוכן להתאים את הגישה שלך כשתתקל במכשולים בדרך.

 

אל תבין לא נכון – גם אם הבחירה תהיה ברורה, עדיין יעלו בעיות בדרך. כמו שנאמר, הדרך להתמודדות תהיה באמצעות שינוי התפיסה שלך.

קח לדוגמה את סויצ'ירו הונדה, מקים תעשיית ההונדה. מאז שהיה בבית ספר הוא רצה ליצור טבעות בוכנה בצורה אפקטיבית לרכבים. אפשר לראות לפי ההיסטוריה שהוא הצליח במטרה הזו, אך… הדרך להצלחתו הייתה מלאה בקשיים שיכלו לעצור אותו בדרך. במהלך מלחמת העולם השניה, הממשלה היפנית לא סיפקה להונדה את הבטון שהם היו צריכים בשביל לבנות את מפעלי היצור.

איך הוא התעלה על הקושי הזה?

הפתרון של הונדה היה להמציא את הדרך שלו להכין בטון, כך שיתאפשר לו להתחיל לבנות את האימפריה שלו.

בזמן שהתחייבות לבחירות משמעותיות יכולה להפוך למאתגרת מאוד, ככל שתעשה את זה יותר, זה יהיה קל יותר. אז כשאתה נכשל בנוגע למשהו שאתה מנסה לשנות בחייך, אל תתייאש. במקום זאת, תחשוב על מה שאתה יכול ללמוד מהכשלון. לדוגמה אנשים שמעשנים בקושי מצליחים בניסיונם הראשון להפסיק. אך אם הם משתמשים בכשלון הזה כהזדמנות לחשוב על כל הקשיים שבהפסקת העישון (לדוגמה הרצון לעשן בקרב מעשנים אחרים) ואיך הם יכולים להתגבר עליהם בעתיד (להתרחק מאיזור שיש בו מעשנים), הם יוכלו להשיג את מטרתם.

אפילו עם הכוונות הכי טובות, לשנות את ההתנהגות שנבנתה לנו במהלך השנים יכול להיות לעיתים מאוד קשה. למה? כי ההתנהגות שלנו והפעולות שלנו נבנות לפי עקרון מאוד פשוט: מה נותן לנו הנאה ומה נותן לנו כאב. ברגע שנבין את העקרון הזה, נוכל להשתמש בו לטובתנו. אז, אם אתה רוצה לשנות הרגל מסוים, שיטה יעילה תהיה לקשר את ההתנהגות הזו עם כאב.

בוא נגיד שאתה מנסה להפסיק לאכול מקדונלד'ס. דרך אחת להשיג את המטרה הזו תהיה לקשר את אכילת מקדונלד'ס לייסור מנטלי. איך בדיוק?

לדוגמה, אתה יכול לעשות לעצמך סוג של "חוק" שבכל פעם שאתה אוכל מקדונלד'ס אתה צריך לשיר שאתה מתעב. בקרוב, המוח שלך יקשר את פעולת האכילת המקדונלד'ס להרגשה הלא נוחה שיש לך כשאתה שר את השיר הזה. אך תזכור: אתה צריך להתחייב לבחירה שלך, כך שתוכל לשיר חזק אפילו כשאתה אוכל מקדונלד'ס עם כל המשפחה!

איך להיות בטוח שההתנהגות תשתנה לטווח הארוך?

תצטרך למצוא הרגל חדש, שאתה חושק בו יותר ויותר בריא לך שיתן לך הנאה דומה של הנאה ביחס להרגל הקודם. זה יכול להיות לדוגמה אכילת פרי שאתה אוהב, או פעילות כמו ספורט חדש. יועיל לך גם הדימיון של הדברים המעולים שמחכים לך ברגע שתפסיק עם ההרגל הרע. לדוגמה, כשתפסיק לאכול מקדונלד'ס, תוכל להרגיש טוב יותר עם עצמך והגוף שלך יראה טוב יותר.

טכניקה זו הוכחה כיעילה לאנשים להפסיק גם עם הרגלים קשים. במחקר שעשו על יעילות בשינוי הרגלים לא בריאים בבריאים, החוקרים בדקו את השיקום של מכורים לסמים. הם מצאו שברגע שמכורים שמצאו אלטרנטיבה או הרגל חדש בריא שמביא להם הנאה דומה – כמו להיכנס למערכת יחסים חדשה, או להתחיל בתחביב חדש – נטו פחות לחזור לסמים.

דמיין שני אנשים בגיל 70. האחד עלול לחשוב שחייו הגיעו לסופם ושהשנים הטובות ביותר שלו חלפו. השני, לעומתו, עלול להיות באמת נלהב בנוגע לכל הדברים שעדיין מחכים לו.

הדרך שאנו רואים את העולם ואת עצמנו מעוצבת לפי האמונות שלנו.

מה זה בעצם אמונה? אמונה זה רעיון שנתמך בעובדה. אתה, לדוגמה, בעל הרעיון שאתה שחקן שחמט מעולה. אך הרעיון יהפוך לאמונה רק אם הוא יתמך בעובדה מסוימת, לדוגמה, אתה מנצח ברוב הזמן.

לרובנו כל דבר קטן שקורה בחיינו יכול לפעול כנקודת מפנה ולעצב מחדש את האמונות שלנו. לצערנו, זה אומר שגם כשמשהו רע מאוד קורה, לדוגמה כשאתה מאבד מישהו אהוב, הרבה אנשים לוקחים את זה כעובדה לכך שהחיים שלהם גרועים.

אך, אנחנו לא חייבים לחשוב בצורה הזאת: אם נצליח לקחת את המקרה ביותר חיוביות, אנחנו יכולים לכוון את חיינו בצורה יותר אופטימית. אז, אם אתה מתאבל, אתה יכול להשתמש בניסיון הזה כמשאב שיעשה אותך חזק יותר כאדם. אולי אפילו תפסיק עם תקופת האבל עם רצון חזק לעזור לאחרים שמתאבלים.

כמו שהבנו עד עכשיו, בשביל להביא שינוי לחיים שלנו אנחנו צריכים קודם לשנות את האמונות שלנו. הבעיה היא שלרבים מאיתנו יש כבר הרגלים קבועים שמונעים מאיתנו לשנות כל דבר בחיים. הרגל קבוע, כמו כל ההרגלים יכול להישבר בעזרת קישור ההרגל הישן עם כאב וההרגל החדש עם הנאה. דרך קלה לעשות זאת היא למצוא מישהו שאנחנו מעריצים שכבר הצליח לשנות את האמונות שלו, ולהשתמש בדרך שלו לעשות את זה בשביל הצרכים שלנו.

 

ידעת שיש יותר מילים שמתארים רגשות שליליים מאשר רגשות חיוביים? מאוד חשוב שתשים לב כיצד אתה מבטא את מה שאתה מרגיש בחיי היום יום – כי זה מעצב את החשיבה והתפיסה שלך.

בשביל לחשוב בצורה שונה על סיטואציה אתה צריך להסביר אותה בצורה שונה. דמיין שאתה בנסיעה ופתאום הרכב מתקלקל באמצע שום מקום. בסיטואיציה הזו, אתה מרשה לעצמך להיות זועם ולהתלונן על כמה זה "מעצבן" וכמה "עצבני" אתה. אך אתה גם יכול להגיד משהו כמו, "זה לא נוח". להסביר את מה שאנחנו חווים בסיטואיציה מתסכלת במילים יותר ניטראליים יכול לעצור אותנו מלהכנס למצב נפשי שלילי.

אז איך נוכל לשנות את אוצר המילים שלנו כך שיעזור לנו לנהל את הרגשות שלנו? הסוד הוא להשתמש במילים חזקות יותר לרגשות חיוביים ומילים פחות חזקות לרגשות שליליים. לדוגמה, במקום להגיד שאתה "שמח", אתה יכול להגיד שאתה "מבורך לגמרי". או אם אתה באמצע לחוות רגשות שליליים חזקים אתה יכול להגיד "אני טיפה מודאג" במקום "אני לגמרי לחוץ".

טיפ קטן: נסה להשתמש במילים מוזרות בשביל לבטא את הרגשות השליליות שלך. זה סביר להניח יצחיק אותך ומיידית ירים אותך או אפילו יצחיק את מי שמסביבך. לדוגמה, כשאתה ממש עצבני אתה יכול להגיד "אני חייב להגיד, אני מרגיש קצת נרגז". 

 המחשבות שלנו הם בצורת שאלה-תשובה. מה שאומר, שהשאלות שאנחנו שואלים מחליטות על צורת החשיבה שלנו. איכות השאלות שאנחנו שואלים משפיע על איכות החיים שלנו בצורה ניכרת.

כלומר, אם תשאל שאלה שלילית – תקבל תשובה שלישית; שאל שאלה חיובית, ותקבל תשובה חיובית.

לדוגמה, אם אתה מוצא את עצמך שואל "למה זה תמיד קורה דווקא לי?" בסיטואציות לא נעימות, זה תמיד יכוון את התשובות לכישלונות שבחיים שלך. תוצאה? תרגיש פחות טוב, והחוויה שלך תעוצב בשליליות הזו. לכן, בכל פעם שאתה נתקבל בבעיה, חשוב שתשאל את עצמך את השאלות הנכונות. קל להגיד את זה מאשר לעשות, אנחנו נוטים להרגיש מוצפים בסיטואציות קשות אז אנחנו לרוב שואלים את עצמנו שאלות לא נכונות כמו "למה אני" ואז מתבאסים כשהתשובה מגיעה. 

הפתרון?

תכין לעצמך רשימת שאלות לפני כן. צור לעצמך הרגל לשאול שאלות כמו "מה טוב בסיטואציה הזו?" ו"מה אני יכול לעשות בשביל להנות בתהליך של פתירת הבעיה הזו?"

לשאול שאלות כאלו בזמני משבר יעזור לך להגיע לפתרון יעיל לבעיה או לפחות לקבל את הנסיבות.

טיפ: שאל את עצמך כל בוקר "מה מעולה בחיים שלי?" או "מה ההצלחות הכי גדולות שלי?" זה ישפר לך את ההרגשה, ותגלה שהרגשה טובה בתחילת היום משפיעה על ההרגשה של שאר היום גם כן.

אם עכשיו אשאל אותך אם מה שאתה מאמין הוא בהכרח החשוב ביותר לחיים שלך? האם זה אהבה, חברים או הבריאות שלך?

אם אתה לא בטוח, אתה צריך לגלות בדחיפות, כי רוב האנשים הכי מצליחים ומאושרים הם אלו שמבינים את הערכים שלהם וחיים לפיהם.

אז אם אתה לא מרגיש מסופק בחייך ולא יודע למה בדיוק, זה יכול להיות שאתה לא חי בתיאום עם האמונות שלך.

דמיין שאתה מקבל הצעת עבודה במדינה אחרת, אך; אם אתה מאשר זה אומר שתצטרך להיפרד מחייך הנוכחיים ולהתרחק מהמשפחה מרחק גדול. האם תקח אותה?

אם אתה לא יכול להחליט – הסיבה היא שאתה לא בטוח בערכים שלך. במצב כזה בשביל לעשות בחירה שתביא לך אושר תצטרך קודם לדעת מה חשוב לך יותר: צמיחה עצמית או ביטחון כלכלי?

קח לעצמך זמן לחשוב על הערכים שלך והדברים שלדעתך הכי חשובים בחיים ותן לעצמך הסברים על הערכים האלו. כתוב את הכל ברשימה ובמהרה תגלה שחלק מהערכים שכרגע יש לך לא בהתאמה עם השגת המטרות שלך.

לדוגמה הערך העליון שלך בחיים הוא תשוקה בכל דבר שאתה עושה. אך בזמן שתכין את הרשימה תגלה כי לגשת לכל דבר בתשוקה גורם נזק לבריאות שלך. כלומר, זה ערך לא מתאים, מכיוון שאם אתה לא בריא, לא תוכל לגשת לשום דבר עם תשוקה.

הפתרון הוא לשנות את הערכים שלך. אתה יכול להחליט שמעתה והלאה, אתה נותן דגש קודם לבריאות שלך ולאחר מכן לתשוקה שלך. בכך שתשים את הבריאות לפני, תוכל להיות עם תשוקה מבלי הנזקים.

לסיכום, הכלים הפראקטיים שטוני רובינס נותן לנו בספר "להעיר את הענק שבפנים" הם:

 • עשה בחירה ברורה: אם הרצון שלך זה לשנות התנהגות מסוימת, הצב מטרה לבנות התנהגות חדשה והתמד במטרה זו.
 • למד להשפיע על המוח: שיטה טובה היא לקשר סבל להרגל שמפסיקים איתו והנאה להרגל שמתחילים איתו.
 • שלוט על האמונה שלך: אל תתן לסיטואציות שליליות לעצב את צורת החשיבה שלך, במקום זאת חזק אמונות חיוביות בעובדות.
 • שלוט על המילים שלך: שנה את הצורה שאתה מביע את הרגשות שלך, כך תוכל להרגיש פחות רע בסיטואציות שליליות וטוב יותר בחיוביות.
 • שלוט על השאלות שלך: כל מה שקורה במחשבות שלך זה שאלות ותשובות. שאל תמיד שאלות חיוביות או נסח שאלה בצורה חיובית כך שתקבל תשובה חיובית.
 • אמץ ערכים – אם אתה מרגיש שאתה לא שלם עם עצמך, בדוק את הערכים הקיימים שלך כי סביר להניח שאתה לא חי לפיהם, או שאולי אתה צריך לשנות אותם.
שינוי החיים דרך בחירות
מתי לאחרונה חשבת על שינוי חייך? האם עשית עם זה משהו? יכול להיות שרצית להוריד במשקל, להפסיק לעשן או אולי לקחת יזמות עסקית חדשה.

האם הצלחת להביא את אחד מהשינויים האלו לחייך? אם לא, זה כנראה בגלל איך שעיצבת את התשוקה שלך לשינוי. אולי אמרת "אני רוצה להפסיק לאכול בחוץ" במקום "אני אתחיל לאכול בריא יותר".

טוני רובינס לאורך כל הספר מתעסק בדיוק בשינוי הדברים ה"קטנים" האלו, שעושים את כל השינוי בחיים שלנו. להעיר את הענק שבפנים ידרוש ממך לשנות את התפיסה שלך בנוגע לדברים. בשביל לשנות כל דבר בנוגע לחיים שלך, תצטרך לעשות החלטה ברורה – לאחר מכן, לא משנה אילו קשיים יעלו בדרך, תצטרך לדבוק להחלטה הזו. הדרישה כאן היא שאתה חייב להיות מוכן להתאים את הגישה שלך כשתתקל במכשולים בדרך.

משמעות הבחירה
אל תבין לא נכון – גם אם הבחירה תהיה ברורה, עדיין יעלו בעיות בדרך. כמו שנאמר, הדרך להתמודדות תהיה באמצעות שינוי התפיסה שלך.

קח לדוגמה את סויצ'ירו הונדה, מקים תעשיית ההונדה. מאז שהיה בבית ספר הוא רצה ליצור טבעות בוכנה בצורה אפקטיבית לרכבים. אפשר לראות לפי ההיסטוריה שהוא הצליח במטרה הזו, אך… הדרך להצלחתו הייתה מלאה בקשיים שיכלו לעצור אותו בדרך. במהלך מלחמת העולם השניה, הממשלה היפנית לא סיפקה להונדה את הבטון שהם היו צריכים בשביל לבנות את מפעלי היצור.

איך הוא התעלה על הקושי הזה?

הפתרון של הונדה היה להמציא את הדרך שלו להכין בטון, כך שיתאפשר לו להתחיל לבנות את האימפריה שלו.

בזמן שהתחייבות לבחירות משמעותיות יכולה להפוך למאתגרת מאוד, ככל שתעשה את זה יותר, זה יהיה קל יותר. אז כשאתה נכשל בנוגע למשהו שאתה מנסה לשנות בחייך, אל תתייאש. במקום זאת, תחשוב על מה שאתה יכול ללמוד מהכשלון. לדוגמה אנשים שמעשנים בקושי מצליחים בניסיונם הראשון להפסיק. אך אם הם משתמשים בכשלון הזה כהזדמנות לחשוב על כל הקשיים שבהפסקת העישון (לדוגמה הרצון לעשן בקרב מעשנים אחרים) ואיך הם יכולים להתגבר עליהם בעתיד (להתרחק מאיזור שיש בו מעשנים), הם יוכלו להשיג את מטרתם.

איך אנחנו מתוכנתים
אפילו עם הכוונות הכי טובות, לשנות את ההתנהגות שנבנתה לנו במהלך השנים יכול להיות לעיתים מאוד קשה. למה? כי ההתנהגות שלנו והפעולות שלנו נבנות לפי עקרון מאוד פשוט: מה נותן לנו הנאה ומה נותן לנו כאב. ברגע שנבין את העקרון הזה, נוכל להשתמש בו לטובתנו. אז, אם אתה רוצה לשנות הרגל מסוים, שיטה יעילה תהיה לקשר את ההתנהגות הזו עם כאב.

בוא נגיד שאתה מנסה להפסיק לאכול מקדונלד'ס. דרך אחת להשיג את המטרה הזו תהיה לקשר את אכילת מקדונלד'ס לייסור מנטלי. איך בדיוק?

לדוגמה, אתה יכול לעשות לעצמך סוג של "חוק" שבכל פעם שאתה אוכל מקדונלד'ס אתה צריך לשיר שאתה מתעב. בקרוב, המוח שלך יקשר את פעולת האכילת המקדונלד'ס להרגשה הלא נוחה שיש לך כשאתה שר את השיר הזה. אך תזכור: אתה צריך להתחייב לבחירה שלך, כך שתוכל לשיר חזק אפילו כשאתה אוכל מקדונלד'ס עם כל המשפחה!

איך להיות בטוח שההתנהגות תשתנה לטווח הארוך?

תצטרך למצוא הרגל חדש, שאתה חושק בו יותר ויותר בריא לך שיתן לך הנאה דומה של הנאה ביחס להרגל הקודם. זה יכול להיות לדוגמה אכילת פרי שאתה אוהב, או פעילות כמו ספורט חדש. יועיל לך גם הדימיון של הדברים המעולים שמחכים לך ברגע שתפסיק עם ההרגל הרע. לדוגמה, כשתפסיק לאכול מקדונלד'ס, תוכל להרגיש טוב יותר עם עצמך והגוף שלך יראה טוב יותר.

טכניקה זו הוכחה כיעילה לאנשים להפסיק גם עם הרגלים קשים. במחקר שעשו על יעילות בשינוי הרגלים לא בריאים בבריאים, החוקרים בדקו את השיקום של מכורים לסמים. הם מצאו שברגע שמכורים שמצאו אלטרנטיבה או הרגל חדש בריא שמביא להם הנאה דומה – כמו להיכנס למערכת יחסים חדשה, או להתחיל בתחביב חדש – נטו פחות לחזור לסמים.

כוחה של אמונה
דמיין שני אנשים בגיל 70. האחד עלול לחשוב שחייו הגיעו לסופם ושהשנים הטובות ביותר שלו חלפו. השני, לעומתו, עלול להיות באמת נלהב בנוגע לכל הדברים שעדיין מחכים לו.

הדרך שאנו רואים את העולם ואת עצמנו מעוצבת לפי האמונות שלנו.

מה זה בעצם אמונה? אמונה זה רעיון שנתמך בעובדה. אתה, לדוגמה, בעל הרעיון שאתה שחקן שחמט מעולה. אך הרעיון יהפוך לאמונה רק אם הוא יתמך בעובדה מסוימת, לדוגמה, אתה מנצח ברוב הזמן.

לרובנו כל דבר קטן שקורה בחיינו יכול לפעול כנקודת מפנה ולעצב מחדש את האמונות שלנו. לצערנו, זה אומר שגם כשמשהו רע מאוד קורה, לדוגמה כשאתה מאבד מישהו אהוב, הרבה אנשים לוקחים את זה כעובדה לכך שהחיים שלהם גרועים.

אך, אנחנו לא חייבים לחשוב בצורה הזאת: אם נצליח לקחת את המקרה ביותר חיוביות, אנחנו יכולים לכוון את חיינו בצורה יותר אופטימית. אז, אם אתה מתאבל, אתה יכול להשתמש בניסיון הזה כמשאב שיעשה אותך חזק יותר כאדם. אולי אפילו תפסיק עם תקופת האבל עם רצון חזק לעזור לאחרים שמתאבלים.

כמו שהבנו עד עכשיו, בשביל להביא שינוי לחיים שלנו אנחנו צריכים קודם לשנות את האמונות שלנו. הבעיה היא שלרבים מאיתנו יש כבר הרגלים קבועים שמונעים מאיתנו לשנות כל דבר בחיים. הרגל קבוע, כמו כל ההרגלים יכול להישבר בעזרת קישור ההרגל הישן עם כאב וההרגל החדש עם הנאה. דרך קלה לעשות זאת היא למצוא מישהו שאנחנו מעריצים שכבר הצליח לשנות את האמונות שלו, ולהשתמש בדרך שלו לעשות את זה בשביל הצרכים שלנו.

כוחה של מילה
ידעת שיש יותר מילים שמתארים רגשות שליליים מאשר רגשות חיוביים? מאוד חשוב שתשים לב כיצד אתה מבטא את מה שאתה מרגיש בחיי היום יום – כי זה מעצב את החשיבה והתפיסה שלך.

בשביל לחשוב בצורה שונה על סיטואציה אתה צריך להסביר אותה בצורה שונה. דמיין שאתה בנסיעה ופתאום הרכב מתקלקל באמצע שום מקום. בסיטואיציה הזו, אתה מרשה לעצמך להיות זועם ולהתלונן על כמה זה "מעצבן" וכמה "עצבני" אתה. אך אתה גם יכול להגיד משהו כמו, "זה לא נוח". להסביר את מה שאנחנו חווים בסיטואיציה מתסכלת במילים יותר ניטראליים יכול לעצור אותנו מלהכנס למצב נפשי שלילי.

אז איך נוכל לשנות את אוצר המילים שלנו כך שיעזור לנו לנהל את הרגשות שלנו? הסוד הוא להשתמש במילים חזקות יותר לרגשות חיוביים ומילים פחות חזקות לרגשות שליליים. לדוגמה, במקום להגיד שאתה "שמח", אתה יכול להגיד שאתה "מבורך לגמרי". או אם אתה באמצע לחוות רגשות שליליים חזקים אתה יכול להגיד "אני טיפה מודאג" במקום "אני לגמרי לחוץ".

טיפ קטן: נסה להשתמש במילים מוזרות בשביל לבטא את הרגשות השליליות שלך. זה סביר להניח יצחיק אותך ומיידית ירים אותך או אפילו יצחיק את מי שמסביבך. לדוגמה, כשאתה ממש עצבני אתה יכול להגיד "אני חייב להגיד, אני מרגיש קצת נרגז".

כוחה של שאלה
המחשבות שלנו הם בצורת שאלה-תשובה. מה שאומר, שהשאלות שאנחנו שואלים מחליטות על צורת החשיבה שלנו. איכות השאלות שאנחנו שואלים משפיע על איכות החיים שלנו בצורה ניכרת.

כלומר, אם תשאל שאלה שלילית – תקבל תשובה שלישית; שאל שאלה חיובית, ותקבל תשובה חיובית.

לדוגמה, אם אתה מוצא את עצמך שואל "למה זה תמיד קורה דווקא לי?" בסיטואציות לא נעימות, זה תמיד יכוון את התשובות לכישלונות שבחיים שלך. תוצאה? תרגיש פחות טוב, והחוויה שלך תעוצב בשליליות הזו. לכן, בכל פעם שאתה נתקבל בבעיה, חשוב שתשאל את עצמך את השאלות הנכונות. קל להגיד את זה מאשר לעשות, אנחנו נוטים להרגיש מוצפים בסיטואציות קשות אז אנחנו לרוב שואלים את עצמנו שאלות לא נכונות כמו "למה אני" ואז מתבאסים כשהתשובה מגיעה.

הפתרון?

תכין לעצמך רשימת שאלות לפני כן. צור לעצמך הרגל לשאול שאלות כמו "מה טוב בסיטואציה הזו?" ו"מה אני יכול לעשות בשביל להנות בתהליך של פתירת הבעיה הזו?"

לשאול שאלות כאלו בזמני משבר יעזור לך להגיע לפתרון יעיל לבעיה או לפחות לקבל את הנסיבות.

טיפ: שאל את עצמך כל בוקר "מה מעולה בחיים שלי?" או "מה ההצלחות הכי גדולות שלי?" זה ישפר לך את ההרגשה, ותגלה שהרגשה טובה בתחילת היום משפיעה על ההרגשה של שאר היום גם כן.

כוחו של ערך
אם עכשיו אשאל אותך אם מה שאתה מאמין הוא בהכרח החשוב ביותר לחיים שלך? האם זה אהבה, חברים או הבריאות שלך?

אם אתה לא בטוח, אתה צריך לגלות בדחיפות, כי רוב האנשים הכי מצליחים ומאושרים הם אלו שמבינים את הערכים שלהם וחיים לפיהם.

אז אם אתה לא מרגיש מסופק בחייך ולא יודע למה בדיוק, זה יכול להיות שאתה לא חי בתיאום עם האמונות שלך.

דמיין שאתה מקבל הצעת עבודה במדינה אחרת, אך; אם אתה מאשר זה אומר שתצטרך להיפרד מחייך הנוכחיים ולהתרחק מהמשפחה מרחק גדול. האם תקח אותה?

אם אתה לא יכול להחליט – הסיבה היא שאתה לא בטוח בערכים שלך. במצב כזה בשביל לעשות בחירה שתביא לך אושר תצטרך קודם לדעת מה חשוב לך יותר: צמיחה עצמית או ביטחון כלכלי?

קח לעצמך זמן לחשוב על הערכים שלך והדברים שלדעתך הכי חשובים בחיים ותן לעצמך הסברים על הערכים האלו. כתוב את הכל ברשימה ובמהרה תגלה שחלק מהערכים שכרגע יש לך לא בהתאמה עם השגת המטרות שלך.

לדוגמה הערך העליון שלך בחיים הוא תשוקה בכל דבר שאתה עושה. אך בזמן שתכין את הרשימה תגלה כי לגשת לכל דבר בתשוקה גורם נזק לבריאות שלך. כלומר, זה ערך לא מתאים, מכיוון שאם אתה לא בריא, לא תוכל לגשת לשום דבר עם תשוקה.

הפתרון הוא לשנות את הערכים שלך. אתה יכול להחליט שמעתה והלאה, אתה נותן דגש קודם לבריאות שלך ולאחר מכן לתשוקה שלך. בכך שתשים את הבריאות לפני, תוכל להיות עם תשוקה מבלי הנזקים.

סיכום

לסיכום, הכלים הפראקטיים שטוני רובינס נותן לנו בספר "להעיר את הענק שבפנים" הם:

 • עשה בחירה ברורה: אם הרצון שלך זה לשנות התנהגות מסוימת, הצב מטרה לבנות התנהגות חדשה והתמד במטרה זו.
 • למד להשפיע על המוח: שיטה טובה היא לקשר סבל להרגל שמפסיקים איתו והנאה להרגל שמתחילים איתו.
 • שלוט על האמונה שלך: אל תתן לסיטואציות שליליות לעצב את צורת החשיבה שלך, במקום זאת חזק אמונות חיוביות בעובדות.
 • שלוט על המילים שלך: שנה את הצורה שאתה מביע את הרגשות שלך, כך תוכל להרגיש פחות רע בסיטואציות שליליות וטוב יותר בחיוביות.
 • שלוט על השאלות שלך: כל מה שקורה במחשבות שלך זה שאלות ותשובות. שאל תמיד שאלות חיוביות או נסח שאלה בצורה חיובית כך שתקבל תשובה חיובית.
 • אמץ ערכים – אם אתה מרגיש שאתה לא שלם עם עצמך, בדוק את הערכים הקיימים שלך כי סביר להניח שאתה לא חי לפיהם, או שאולי אתה צריך לשנות אותם.
תגובות פייסבוק
שתף עם חברים!